BARANGAY CAPTAIN HOPEFULS
Posted: Tue Oct 19, 2010 3:08 pm
Below are the COMELEC registered barangay captain candidates in Tago. Many thanks to Bingbing Dagaang for the list. Here goes:
ALBA
1. Badiang, Dominador L.
2. Hofelina, Amelita P.
ANAHAO BAG-O
1. Gamulo, Aurora B.
2. Laurente, Vicente T.
ANAHAO DAAN
1. Engroba, Lino S.
2. Gran, Geronimo J.
3. Gualvez, Noel L.
BADONG
1. Dalion, Rito R.
2. Hontanosas, Neneth T.
3. Raz, Philip B.
BAJAO
1. Comparativo, Bertoldo L.
2. Demasuay, Delfin D.
3. Quinonez, Solomon L.
BANGSUD
1. Gurieza, Remedios T.
2. Pagaran, Rogelio T.
CABANGAHAN
1. Anito, Carlito M.
2. Anito, Dina B.
CAGDAPAO
1. Quinonez, Lorendo B.
2. Tutor, Gregorio G.
CAMAGONG
1. Escalante, Guillermo R.
2. Estrada, Henry G.
CARAS-AN
1. Ordona, Ronie L.
2. Orillaneda, Hermes L.
CAYALE
1. Gambe, Gondelino P.
2. Laurente, Bonifacio L.
DAYOAN
1. Jumanoy, Eustolio B.
2. Rivera, Pedrito F.
GAMUT
1. Adorable, Jose Jr. T.
2. Galos, Cecilio G.
JUBANG
1. Malinao, Andresito G.
2. Tajonero, Eugene B.
KINABIGTASAN
1. Gomez, Virginia P.
2. Montenegro, Melchorito E.
3. Portillo, Bernardo, Jr. M.
LAYOG
1. Arreza, Daniel L.
2. Lagura, Danilo S.
LINDOY
1. Lulo, Narcy P.
2. Vallez, Pascual B.
MERCEDS
1. Arpilleda, Cayetano M.
2. Quinonez, Jesusito J.
PURISIMA
(Please go to Updates)
SUMO-SUMO
1. Guerrero, Gerry R.
2. Prado, Raymunda P.
UMBAY
1. Quico, Mercolito C.
2. Tejano, Marcelo A.
UNABAN
1. Besto, Erma Q.
2. Salamo, Edna M.
UNIDOS
1. Lagrama, Julianita P.
2. Pimentel, Joel S.
VICTORIA
1. Bautista, Evelyn S.
2. Martinez, Mary Ann Q.
ALBA
1. Badiang, Dominador L.
2. Hofelina, Amelita P.
ANAHAO BAG-O
1. Gamulo, Aurora B.
2. Laurente, Vicente T.
ANAHAO DAAN
1. Engroba, Lino S.
2. Gran, Geronimo J.
3. Gualvez, Noel L.
BADONG
1. Dalion, Rito R.
2. Hontanosas, Neneth T.
3. Raz, Philip B.
BAJAO
1. Comparativo, Bertoldo L.
2. Demasuay, Delfin D.
3. Quinonez, Solomon L.
BANGSUD
1. Gurieza, Remedios T.
2. Pagaran, Rogelio T.
CABANGAHAN
1. Anito, Carlito M.
2. Anito, Dina B.
CAGDAPAO
1. Quinonez, Lorendo B.
2. Tutor, Gregorio G.
CAMAGONG
1. Escalante, Guillermo R.
2. Estrada, Henry G.
CARAS-AN
1. Ordona, Ronie L.
2. Orillaneda, Hermes L.
CAYALE
1. Gambe, Gondelino P.
2. Laurente, Bonifacio L.
DAYOAN
1. Jumanoy, Eustolio B.
2. Rivera, Pedrito F.
GAMUT
1. Adorable, Jose Jr. T.
2. Galos, Cecilio G.
JUBANG
1. Malinao, Andresito G.
2. Tajonero, Eugene B.
KINABIGTASAN
1. Gomez, Virginia P.
2. Montenegro, Melchorito E.
3. Portillo, Bernardo, Jr. M.
LAYOG
1. Arreza, Daniel L.
2. Lagura, Danilo S.
LINDOY
1. Lulo, Narcy P.
2. Vallez, Pascual B.
MERCEDS
1. Arpilleda, Cayetano M.
2. Quinonez, Jesusito J.
PURISIMA
(Please go to Updates)
SUMO-SUMO
1. Guerrero, Gerry R.
2. Prado, Raymunda P.
UMBAY
1. Quico, Mercolito C.
2. Tejano, Marcelo A.
UNABAN
1. Besto, Erma Q.
2. Salamo, Edna M.
UNIDOS
1. Lagrama, Julianita P.
2. Pimentel, Joel S.
VICTORIA
1. Bautista, Evelyn S.
2. Martinez, Mary Ann Q.